جزییات سفرنامه ۱۰ کاری که باید در آن انجام دهید

۱۰ کاری که باید در آن انجام دهید

1397/06/12

تفلیس مرکز گرجستان و در عین حال بزرگترین شهر در این کشور می‌باشد. این شهر دارای جمعیت حدود ۱/۵ میلیون نفر می‌باشد و در کناره سمت راستی رودخانه Mtkvari قرار می‌گیرد. این شهر ترکیب فوق‌العاده‌ای از معماری اروپایی و آسیایی می‌باشد و یک شهر جمع جور و جالب که می‌توانید کل آن را در حدود یک هفته بگردید. در اینجا ۱۰ تا از بهترین کارهایی که می‌توانید در تفلیس انجام دهید به شما معرفی می‌کنیم.

۱٫ پل صلح The peace bridge

گرجستان | تفلیس

دیدارتون از شهر قدیمی تفلیس را از خارج این شهر شروع کنید! به سمت کناره رودخانه Mtkvari بروید و از روی پل صلح بگذرید. این پل جدیدترین پل تفلیس می‌باشد که در سال ۲۰۱۰ افتتاح شده است. این پل به شکل یک پاپیون می‌باشد اگرچه مردم آن را به عنوان Always ultra می‌شناسند(زیرا شکل پل یادآور پدهای بهداشتی می‌باشد!) این پل تنها مخصوص عابران پیاده می‌باشد و از استیل و شیشه ساخته شده است و به شکل جذابی در شب‌هنگام به کمک هزاران لامپ LED شهر قدیمی تفلیس، که به شهر جدید آن متصل کرده را نورافشانی می‌کند.
از پل صلح به سمت پارک Rike بروید و سوار تله کابین شهر تفلیس شوید.

۲٫ تله کابین شهر تفلیس

گرجستان | تفلیس

این تله کابین در سال ۲۰۱۲ گشایش یافت و پارک Rike را که در کناره‌های رودخانه Mtkvari قرار داد با دژ Narikala در بالای تفلیس قدیمی مرتبط می‌کند. با پرداخت چیزی حدود ۲لاری(حدود کمتر از یک یورو) یک دید فوق‌العاده از بالای شهر تفلیس قدیمی و اطراف آن خواهید داشت که می‌توانید بصورت نقدی و یا به کمک کارت حمل و نقل تفلیس که باعث می‌شود از صف طولانی بلیط بگریزید استفاده کنید. این تله کابین از صبح تا نیمه‌های شب باز می‌باشد.
در ایستگاه بالایی تله کابین هم می‌توانید به سمت مجموعه Mother Georgia و یا دژهای ناریکالا(Narikala fortress) بروید.

۳٫ مادر جرجیا Mother Georgia

گرجستان | تفلیس

مجسمه مادر جرجیا یا Karlis Deda مجسمه‌ای می‌باشد از تمام نقاط تفلیس می‌توانید آن را ببینید و در تمام تفلیس دلبری می‌کند. این مجسمه ۲۰ متر ارتفاع دارد و از آلومینیوم ساخته شده، مجسمه مادر جرجیا در سال ۱۹۵۸ و همزمان با جشن سالگرد ۱۵۰۰ سالگی تفلیسبر پا شده است.
این مجسمه سمبل شخصیت ملی گرجستانی می‌باشد. یک خانم گرجستانی با لباس محلی که قدح شرابی در دست دارد، که به نشانه خوش آمدگویی به دوستان ملاقات کننده است و در دست راست او شمشیری قرار گرفته که به نشانه جدال با دشمن است. نیازی نیست که حتما برای دیدن این مجسمه به نقطه خاصی بروید، می‌توانید از هر طرف در شهر آن را ببینید.

۴٫ دژ ناریکالا Narikala fortress

گرجستان | تفلیس

هنگامی که به انتهای تله کابین می‌رسید، نمای فوق‌العاده‌ای از کل شهر و رودخانه و پل صلح را خواهید دید. ناریکالا همچنین به عنوان مادر دژ گرجستان شناخته می‌شود و ورودیه آن رایگان است. این دژ در حدود قرن چهارم میلادی ساخته شد. در ابتدا به عنوان قلعه ای زشت شناخته شده بوده ولی نام کنونی آن پارسی و یا مغولی می‌باشد و به معنی دژ کوچک می‌باشد. این دژ با زلزله‌ای که در سال ۱۸۲۷ رخ داد تخریب شد و دیگر بازسازی نشده، همچنین کلیسایی که نوک این قله قرار دارد در قرن ۱۲ ساخته شده و در سال ۱۹۹۶ بازسازی شده است. از این نقطه مسیری وجود دارد که از شهر قدیم تفلیس عبور کرده و به باغ‌های گیاه‌شناسی تفلیس می‌رسد.

۵٫ مسیر های پر پیچ و هم شهر قدیمی تفلیس

گرجستان | تفلیس

راه رفتن در مسیرهای پر پیچ و هم شهر قدیمی تفلیس امکان احساس کردن ترکیبی از معماری شگفت انگیز را می‌دهد. هیچ کجا شهری که خانه‌هایش همگی دارای بالکن باشند را نخواهید دید. این بالکن‌ها در جایی هستند که در زمان‌های قدیم در آنها احتمالا مردم با هم صحبت می‌کردند، اجناس فروخته می‌شود و حتی گاهی باهم آشنا می‌شوند و ازدواج می‌کردند.

۶٫ میدان آزادی

گرجستان | تفلیس

هیچ جایی از تفلیس نیست که به اندازه اینجا تفلیس جدید را حس کنید. اینجا مرز شهر قدیم تفلیس می‌باشد. مجسمه‌ای طلایی سنت جورج(Saint George) بر روی یادواره آزادی در میدان مرکزی پس از انقلاب رز(rose) در سال ۲۰۰۵ ایجاد شد.

۷٫ کلیسای (بازیلیکای انچیسخاتی) Anchiskhati basilica

گرجستان | تفلیس

قدیمی‌ترین کلیسای شهر قدیمی تفلیس Anchiskhati basilica می‌باشد که در قرن ششم توسط پسر موسس گرجسان، دا چی، ساخته شد.

۸٫ تئاتر برج ساعت The theatre clock tower

گرجستان | تفلیس

کارگردان فیلم و تئاتر گرجستان، رضولوانوویچ این برج ساعتی را که در خارج آن یک ماریونت(عروسک) وجود دارد که نام خود را او را برده معروف کرده است. این عروسک یک فرشته است که از داخل برج بیرون آمده و زنگ‌ها را با یک چکش کوچک راس هر ساعت به صدا در می‌آورد. این برج در سال ۲۰۱۰ ساخته و با هزاران کاشی که توسط خود لووانوویچ طراحی شده تزئین شده است.

۹٫ درباره افسانه آغازین تفلیس بدانید

گرجستان | تفلیس

قصه‌ها و افسانه‌ها عنوان می‌کنند که موسس شهر تفلیس، پادشاه واختانگ گورگاسالی در حال شکار در منطقه جنگلی که تفلیس کنونی می‌باشد بوده است، شاهین او قرقاولی را شکار می‌کند ولی هر دو پرنده در چشمه آب‌گرم گوگردی افتاده و می‌میرند. از آن پس او تحت تأثیر چشمه‌های گوگردی فراوان این منطقه قرار می‌گیرد و این شهر را تأسیس می‌کند.
اسم تفلیس در لغت قدیمی گرجستانی به معنای گرم یا منطقه گرم می‌آید.
آبنمایی به شکل این شاهین افسانه‌ای و قرقاول را در منطقه آبانوتوبانی Abanotobani در شهر قدیمی تفلیس به نمایش می‌گذارد.

۱۰٫ در استخرهای آب گرم تفلیس ریلکس کنید

گرجستان | تفلیس

هنگامی که در منطقه آبانوتوبانی در پایین دژ ناریکالا هستید باید کمی هم به ریلکس کردن فکر کنید. این یکی از قدیمی‌ترین مناطق تاریخی شهر قدیمی تفلیس می‌باشد که حمام‌های آب گرم از آن جوشیده است. در اینجا حدود ۶۰ حمام تاریخی عمومی موجود بوده که امروز تعدادشان به ۵ رسیده است. در این حمام می‌توانید ماساژ و اسکراب پوست و یک حمام جانانه را با مبلغی کمتر از حدود ۲۰ دلار تجربه کنید و احساس سر زندگی و شادابی کنید.
و در آخر همیشه به خاطر داشته باشید از غذاها و نوشیدنی‌های مخصوص هر کشوری استفاده کنید.